Sosufag - gs24013

 

2847992-helping-hands-vector-illustration-on-black-background.jpg

Introduktion til sosufag

I SOSU-fag vil du du få en grundlæggende præsentation/indføring i dit kommende fag indenfor et meget bredt område, og du vil blive præsenteret for de metoder og tilgange, der lige nu er aktuelle indenfor faget. SOSU-fag indeholder en række emner, der vil give dig viden, som gør dig i stand til at øve dine færdigheder. Når du har viden og færdigheder, skal du selv udvikle dine kompetencer indenfor faget.

I SOSU-fag tages der udgangspunkt i bogen Grundforløb 2, SOSU-serien, som behandler en række meget forskellige emner, som både vedrører dig selv, dit samarbejde med borgeren og samfundet som helhed. Emnerne vil bidrage til, at du både lærer at passe på dig selv og på andre - samtidig med at du bliver opmærksom på den rolle og de opgaver, du har i det samlede sundhedsvæsen i det tætte samarbejde med borgere med forskellige funktionsnedsættelser.

Venlig hilsen

Ane (ANH), Kathrine (KAMA og Lone (LOF) (

Fagansvarlig i sosufag på GS24013: LOF 

Lektionsplan

Herunder finder du det, du skal forberede dig på til undervisningen. Lektionsplanen vil ændre sig løbende, så hold øje med datoerne i venstre kolonne.

SOSU-fag har i alt 

Dato, underviser (initialer) og antal lektioner

(lektioner jf. timefordeling for SOSU-fag )

Emne og indhold

Forberedelse til lektionerne

Kompetencemål SSH/SSA

INTRO-UGEN

2 lektioner

ANH/LOF

 

 

 

INTRO TIL SOSUFAG

Intro til faget og kompetencemål.

Læring - hvordan lærer/forbereder du dig bedst på de faglige emner? Læsevejleder kan inviteres /læsevejledning - hvem laver?

Intro til toning SSH/SSA - toningsopgaver.

Intro til VAR.

Alle kapitler

Alle for SSH/SSA

17/1

4 lektioner

LOF/ANH

 

Fagsprog

Nøgleord kap 6:

Mundtligt og skriftligt fagsprog

fagord og fagudtryk

Forkortelser (medicinske/latinske)

Hverdagssprog

(skal også anvendes til emne om dokumentation)

Besvar spørgsmålsark og tag svarene med imorgen den 18/1

Kap 6: Fagsprog

SSA:

K5 (rutineret)

 

SSH:

K8 (begynder)

18/1

8 lektioner

LOF

Gennemgå jeres svar til kap 6

Kroppen 

Nøgleord kap 16: FOKUS idag:

Anatomi og Fysiologi

Celle, væv, organer, organsystemer

Kredsløbet, blodet og lymfesystemet

Luftveje

Kønsorganer

Kirtler og hormoner

Kapitel 16: Kroppen.

s.277-279øverst

s. 288 - 289

s. 290-295

s. 299nederst- 303

 

 

Med fordel kan du skimme emnerne i bogen "Håndbogen om Kroppen".

SSA:

K1 (rutineret)

 

SSH:

K3 (begynder)

 

 

22/1

4 lektioner

KAMA

Relationer

Nøgleord kap 1:

Nøgleord kap 1:

Privat/professionel 

De 3 P'er

Sympati/empati

Vægtning af opgaver

Kontakt før opgave

Kendskab til borgeren (kultur, tradition, værdier og normer)

Netværk

Livshistorie

Kap. 1: Relationer

Evt besøg fra en borger med oplæg - hvad er vigtigt for dig, når du modtager hjælp?

 

SSA:

K1 (begynder)

K2 (rutineret)

K6 (rutineret)

 

SSH:

K1 (begynder)

K2 (begynder)

K11 (begynder)

24/1 + 25/1

4 + 4 lektioner

KAMA

Kommunikation

Nøgleord:

Formål

Nonverbal/verbal kommunikation

Aktiv lytning

Perspektivskifte som metode

Spørgeteknik (åbne, lukkede og ledende spørgsmål)

Konflikttrappen og konfliktnedtrappende sprog

Kap 2: Kommunikation

SSA:

K8 (begynder)

K2 (rutineret)

K4 (rutineret)

K5 (rutineret)

 

SSH:

K2 (begynder)

K7 (begynder)

K8 (begynder)

K10 (begynder)

Studieværksted

26/1-24

Forberedelse til kommende lektioner i sosufag:

Læs kap 3 + kap 8

 

 

29/1

4 Lektioner

LOF

Nøgleord kap 16: FOKUS idag:

Huden

Knogler, led, muskler

Fordøjelses systemet

Urinvejene

Sanserne

 

Nøgleord kap. 17: FOKUS idag

Kroppens aldring (aldersforandringer)

Hudsult

Seksualitet

Fysisk aktivitet + anbefalinger

kap 16

s. 279-287

s. 296-299

s. 306- 310

 

Kap. 17

s.313 - 323

Håndbog om kroppen

 

29/1

4 lektioner

KAMA

HUSK AT MEDBRINGE TANDBØRSTE OG TANDPASTA!

 

Omsorg

Nøgleord:

Empati

Behov

Blufærdighed

Motivation

Vejledning og guidning

Refleksionshjulet med eksempel

Etik og etiske dilemmaer

Kap 8: Omsorg

Kap 8: Omsorg

 SSA:

K1 (begynder)

K3 (begynder)

K2 (rutineret)

 

SSH:

K1 (begynder)

K2 (begynder)

K6 (begynder

30/1

4 lektioner

ANH

Samarbejde

Nøgleord:

Fælles værdier og mål.

Ansvar 

Kommunikation

Teamsamarbejde

Tværfagligt samarbejde

Tværsektorielt samarbejde

 

Kap 3: Samarbejde

SSA:

K1 (rutineret)

K2 (rutineret) 

K4 (rutineret)

 

SSH:

K2 (begynder)

K3 (begynder)

K7 (begynder)

Studieværksted

 30/1-24

Forberedelse til kommende lektioner i sosufag:

Læs kap 18 +

Om livsstilsygdommene i "Håndbog om kroppen"

 

 

31/1

8 Lektioner

LOF

Livsstilsygdomme

Nøgleord:

Livsstil

Symptomer

Risikofaktorer

Observationer

Patientforeninger

Personcentreret omsorg, Tom Kitwoods blomst.

Opstart - kap 16+17+18

1. Toningsopgave SSH/SSA:

Refleksionsopgave om emnerne:

  • Kroppen og aldersforandringer
  • Livsstilssygdomme

Afleveres senest fredag den 2/2-24 i afleveringsmappen

 

Kap 18: Livsstilsygdomme

Diabetes type 2

KOL

Hjerte-kar-sygdomme

Knogleskørhed

Demens

Skimme gerne de almindeligste forekommende livsstilsygdomme i "Håndbog om Kroppen".

Gruppearbejde - opstart af ny opgave. I skal blive eksperter i en livsstilssygdom.

Afsluttes med undervisning af klassekammerater

 

SSA:

K1 (rutineret)

 

SSH:

K3 (begynder)

Studieværksted

2/2-24

Forberedelse til kommende lektioner i sosufag:

Læs kap 3 + kap. 20

 

 

 

5/2

4 lektioner

LOF

 

At være fagperson 

Nøgleord:

Pligter som fagperson

GDPR

Selvbestemmelsesret

Metoder og principper

Autorisation

Kap 5: Fagperson

 

SSA:

K1 (begynder)

K4 (begynder)

 

SSH:

K1 (begynder)

K9 (begynder)

 

6/2

4 lektioner

LOF

Hygiejne

Nøgleord:

Mikroorganismer

Smittekæde

Rene/urene opgaver og rækkefølge

Håndhygiejne

Værnemidler

SSA s. 383-384: Mikroorganismers livsbetingelser

Kap 20: Hygiejne

SSA:

K5 (begynder)

K3 (rutineret)

 

SSH:

K4 (begynder)

 

7/2

4 lektioner

ANH

Sundhed

Nøgleord:

Fysisk og mental sundhed

KRAM og S-faktorer

Livsstil

Levevilkår

Mestring og mening

Kap 13: Sundhed

kl. 12.10: Oplæg fra SSA-elever på 2. skoleperiode i faget "Netværk og samskabelse med udsatte grupper" -

Oplæg:
- Unge: misbrug - alkohol
- Unge: ensomhed
- Borgere med demens - ensomhed/ pårørende.

SSA:

K2 (begynder)

 

SSH:

K5 (begynder)

 

 

9/2

4 Lektioner

KAMA

2. Toningsopgave SSH/SSA:

Refleksionsopgave om emnerne:

  • Kommunikation
  • Samarbejde
  • Omsorg
  • Relationer

AFLEVERES I AFLEVERINGSMAPPE SENEST DEN???

Opstart: Dokumentation (inkl. VAR)

Nøgleord kap 7:

EOJ/Journal

Observationer - subjektiv/objektiv.

Fagsprog

De 12 sygeplejefaglige problemområde

Afvigelser og dokumentation

Sundhedslov og servicelov, opgaver.

SSA s. 96-98.

Fortsætter den 12/2

Kap 1 + 2 + 3+ 8

 

 

Kap 7: Dokumentation

SSH: K7 + K11

SSA: K4 + K6

 

SSA:

K8 (begynder)

K5 (rutineret)

 

SSH:

K8 (begynder)

K10 (begynder)

12/2

4 Lektioner

KAMA

Dokumentation fortsat

VAR

Nøgleord kap 7:

EOJ/Journal

Observationer - subjektiv/objektiv.

Fagsprog

De 12 sygeplejefaglige problemområde

Afvigelser og dokumentation

Sundhedslov og servicelov, opgaver.

SSA s. 96-98.

Kap 7: Dokumentation

SSA:

K8 (begynder)

K5 (rutineret)

 

SSH:

K8 (begynder)

K10 (begynder)

 

14/2

4 lektioner

LOF


Nøgleord:

Procedurer

Observationer

Hudpleje

Øvre og nedre toilette - fokus på proceduren/retningslinjer

Blufærdighed og intimsfære

Toiletbesøg

Ernæring

Personlig hjælp fortsætter den 15/2

 

Kap 10: Personlig pleje

Der afholdes workshops, hvor I arbejder i teams

Underviser: Salen, sengestuen og prøvelejligheden skal bookes.

 

 

 

SSA:

K1 (begynder) 

K5 (begynder)

K2 (rutineret)

K3 (rutineret)

 

SSH:

K1 (begynder) tilføjet

K2 (begynder)

K4 (begynder)

 

 

 

 

15/2

4 lektioner

LOF

 

 

Personlig hjælp fortsat fra den 14/2

Nøgleord:

Procedurer

Observationer

Hudpleje

Øvre og nedre toilette

Blufærdighed og intimsfære

Toiletbesøg

Ernæring

 

Kap 10: Personlig pleje

Hjemmeøvelse:

Gør rutiner i anden rækkefølge - hvordan var det?

SSA:

K1 (begynder) 

K5 (begynder)

K2 (rutineret)

K3 (rutineret)

 

SSH:

K1 (begynder) tilføjet

K2 (begynder)

K4 (begynder)

16/2

4 lektioner

KAMA

I arbejder hjemme 

 

 

 

Praktisk hjælp 

Nøgleord:

Opgaver og fremgangsmåde

Kemiske forbindelser

Rengøringsmidler

Hygiejne

Madservice

Digital post

SSA side 191-194 (Rengøringskemi)

 Kap 11: Praktisk hjælp

Obs der er et afsnit kun til SSA

SSA:

K1 (begynder)

K5 (begynder)

K7 (begynder)

K2 (rutineret)

K5 (rutineret) tilføjet

 

SSH:

K1 (begynder)

K2 (begynder)

K8 (begynder) tilføjet

Studieværksted

16/2-24

 

Forberedelse til kommende lektioner i sosufag:

Kap 9

 

 

19/2

4 lektioner

KAMA

3. Toningsopgave SSH/SSA:

Refleksionsopgave om emnerne:

  • Hygiejne
  • Personlig hjælp
  • Praktisk hjælp

Afleveres senest den 21/2 kl. 23.59 i afleveringsmappen til toningsopgave 3

Kap 10 + 11 + 20

20/2

4 lektioner

LOF

LÆSEVEJLEDNING kl. 8.15

Rehabilitering

Nøgleord:

Funktionsevne - ressourcer og belastninger

Rehabiliterende tilgang - aktivitet og deltagelse

Servicelov, §83a

Genoptræningsplan

Hverdagsliv - Meningsfuldt liv - Døgnrytme og vaner

Samarbejde

 

Kap 9: rehabilitering

Evt. introduktion til sygepleje (kap 12)

processen ifht. aktiviteter.

SSA:

K1 (begynder)

K4 (begynder)

K1 (rutineret)

K2 (rutineret)

K5 (rutineret)

 

SSH:

K1 (begynder)

K2 (begynder)

K3 (begynder)

K9 (begynder)

Studieværksted

20/2-24

 

Forberedelse til kommende lektioner i sosufag:

Kap 14

HUSK muligheder i HJERTET:

  • Naturfagscafe
  • Sprogcafe

 

 

21/2

8 Lektioner

LOF

Rehabilitering fortsat...

Sundhedsfremme og forebyggelse 

Nøgleord:

Sundhedsfremme

Sygdomsforebyggelse

Motivation

Tidlig opsporing - ændringsskema

Social sundhed og ensomhed

Aktiviteter

Triage

Begrebsark om rehabilitering medbringes med svar.

Kap 14 Sundhedsfremme og forebyggelse

  • Du skal vide hvad indre og ydre motivation kan være.
  • Du skal også kunne skelne mellem fysiske, psykiske og sociale aktiviteter.

Kap 9 + kap 14

SSA:

K2 (begynder)

SSH:

K5 (rutineret)

Studieværksted

23/2-24

 

Forberedelse til kommende lektioner i sosufag:

Kap 4 + repetere kap. 8+9+10 +11+13+14 med fokus på:

Kap 8:Omsorg og egenomsorg

Kap 9:Hvad omhandler rehabilitering  funktionsevne    hverdagsliv og livskvalitet samarbejde og din rolle.

Kap 10: Personligpleje med øvre toilette

Kap 11: Praktiskhjælp med rengøring

Kap 13: Sundhed og livskvalitet

Kap 14: Sundhedsfremme, forebyggelse, motivation og din rolle.

 

 

 

 

HUSK muligheder i HJERTET:

  • Lektiecafe

 

 

26/2

4 lektioner

KAMA

Sundhedsvæsenets opbygning

Nøgleord

Primær- og sekundær sektor

Tværsektoriel samarbejde

Sammenhængende forløb

det nære sundhedsvæsen

Serviceloven og sundhedsloven

Kap 4: Sundhedsvæsenets opbygning

SSA:

K4 (begynder)

SSH:

K9: begynder

27/2

4 lektioner

LOF

4. Toningsopgave SSH/SSA:

Refleksionsopgave om emnerne:

  • Rehabilitering
  • Motivation
  • Mestring
  • Afleveres senest d.d. ??

 

 

 

 

Kap 8:Omsorg og egenomsorg

Kap 9:Hvad omhandler rehabilitering  funktionsevne    hverdagsliv og livskvalitet samarbejde og din rolle.

Kap 10: Personligpleje med øvre toilette

Kap 11: Praktiskhjælp med rengøring

Kap 13: Sundhed og livskvalitet

Kap 14: Sundhedsfremme, forebyggelse, motivation og din rolle.

 

 

 

Studieværksted

27/2-24

 

Forberedelse til kommende lektioner i sosufag:

Kap. 19

 

HUSK muligheder i HJERTET:

  • Naturfagscafe
  • Sprogcafe

 

 

28/2

8 lektioner

KAMA

Tur ud af huset - Vi skal være i Holstebro hele dagen.

Programmet er således:

Kl. 9 Mødes vi hos Affaldsterminal Holstebro, Hjermvej 19, 7500 Holstebro

Undervisning og rundvisning hos nomi4s

https://nomi4s.dk/om-nomi4s/rundvisning-og-undervisning/virksomhedsbesoeg

Affald, genbrug, ressourcer og miljø

Nutidens børn og unge kommer til at stå med fremtidens affaldsudfordring og knaphed på råstoffer. Det er derfor vigtigt, at vi forstår problemerne og vores eget ansvar i forhold til den store affaldsmængde, som skabes i Danmark hver dag. Vi kan alle være med til at gøre en indsats for et sundt og godt miljø, så vi har råstoffer og ressourcer nok i fremtiden.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kl. 11 Mødes vi hos Kondomeriet på Ungdomsskolen Døesvej 54 C, 7500 Holstebro

Oplæg samt tid til at kigge og spørge ind til produkter og anvendelse

https://www.facebook.com/kondomerietholstebro/?locale=da_DK

Indblik i seksuel sundhed, Kondomeriets arbejde samt hvordan tilbuddet kan anvendes indenfor sundhedssektoren. 

-------------------------------------------------------------------------------------------

Kl. 12.30 Mødes vi hos Cafe Utopia Danmarksgade 3, 7500 Holstebro

https://cafeutopia.dk/

Foredrag med stedets leder og indblik i en livshistorie fra en bruger af tilbuddet

Café Utopia er en arbejdsplads for personer der er psykisk sårbare eller har en sindslidelse, med det formål at give medarbejderne øget livskvalitet gennem meningsfuld beskæftigelse.

 

29/2

6 lektioner

LOF

 

Arbejdsmiljø

Nøgleord:

Arbejdsmiljøloven

Sikkerhed

APV

Fysisk og psykisk arbejdsmiljø

 Kap 19: Arbejdsmiljø

 

SSA:

K3 (begynder)

K5 (begynder)

 

SSH: 

K6 (begynder)

1/3

2 L sosu + 2 L kontaktlærertid

LOF

I ARBEJDER HJEMME

 

Skolens ledelse har valgt, at I skal arbejde hjemmefra i dag.

Program senere:)

 

 

Studieværksted

1/3-24

 

Forberedelse til kommende lektioner i sosufag:

Kap. 12, side 199-205

Kap 15

 

 

4/3

4 lektioner

LOF

2 lektioner:                Opstart sygepleje:

  • Sygeplejeprocessen
  • sygeplejefaglige problemområder

2 lektioner

Opgave med teori og kompetencemål

Kap 12, side 199-205 

     +

 

Repetition af allerede læste kapitler indtil nu.

 

4/3

4 lektioner

SLY

Kost, måltider og kostberegning

Nøgleord:

Kostråd

Anbefalinger

Ældre i ernæringsmæssig risiko

Kostberegning

Kap. 15

SSA + s. 263-273

 

SSH:

K5 (begynder)

SSA:

K2 (begynder)

K6 (begynder)

Studieværksted

5/3-24

 

Forberedelse til kommende lektioner i sosufag:

 

HUSK muligheder i HJERTET:

  • Naturfagscafe
  • Sprogcafe

 

7/3

4 lektioner

ANH

 Arbejdsmiljø fortsat

Samtaler (ANH+LOF)

 

 

11/3

4 lektioner

SLY

Kost, måltider og kostberegning

Nøgleord:

Kostråd

Anbefalinger

Ældre i ernæringsmæssig risiko

Kostberegning

5. Toningsopgave SSH/SSA:

Refleksionsopgave om emnerne:

Kost og statestik

SSH spiller ernæringsspil

 

Kap. 15

SSA + s. 263-273

 

SSH:

K5 (begynder)

SSA:

K2 (begynder)

K6 (begynder)

14/3

4 Lektioner

ANH

Forberedelse til PFU

  • Evalueringsark til PFU-stedet
  • Case-opgave
  • Skabelon til udarbejdelse af case
  • SSH: Fokusemne, ernæring + hygiejne
  • SSA: Fokusemne ernæring + hygiejne
  • Punkter til logbog.

 

Uge 12

18-22/3

PFU

Gruppesamtaler med Kathrine & Ane på Teams - plan følger (uploades under forløb)

 

25/3

6 lektioner

ANH + LOF

Arbejde med jeres case fra PFU - udfra følgende:

1. Færdiggør egen case (skabelon)

2. Udvælge 2 problemstillinger

3. Udvælge 1 problemstilling til at koble teori på, og hvor der opsættes MÅL (kortsigtede/langsigtede) og TIDSPERSPEKTIV til at nå mål)

 

 

27/3

4 lektioner

LOF

Mundtlig PRÆSENTATION AF JERES PFU-CASE -    3-5 MINUTTER I MINDRE GRUPPER/LONE

Huden

Knogler, led, muskler

Aldring

 Læs i SOSU-bog

s. 279

s. 280-287

s.314-318

Læs i Håndbog om kroppen:

s. 99-104

 

9/4
10/4
15/4
18/4
22/4

ANH

 Opstart: Livets afslutning (se fagbrik)

 

 

24/4, 8 L

Samtaler

Individuel repetitionsopgave præsenteres af LOF, og I går igang med at løse opgaven, der skal afleveres på fredag den26/4 (i afleveringsmappen 26/4).

Opgaven minder om jeres PFU-opgave, hvor I finder problemstillinger hos en case-person og sætter teori på praksis.

FORBEREDELSE:

Repetition af følgende:

kap. 1

kap. 2

kap. 3

kap. 8

kap 9

Kap 13

kap 14

 

26/4

4L, LOF

 

I ARBEJDE HJEMME I DAG

Repetitionsopgave til aflevering senest i dag kl. 15.00

 

 

 

29/4

4 lektioner

Louise (LK)

 

 

Ergonomi og forflytninger

Nøgleord:

Ergonomi
Egenomsorg
Ergonomiske principper
Forflytninger
Forflytningspyramiden
Naturligt bevægemønster
Naturens kræfter
Hjælpemidler

 

Abdulla, Anna, Annemette, Emerian, Emma, Emma, Ivanna, Julie, Julie, Kristine og Kristine Skal læse Kap 21: Ergonomi og besvare arbejdsspørgsmålene dertil

Lærke, Mathilde, Mille, Murtaza, Nanna, Per, Regitze, Signe, Tina, Line og Lasse Skal læse Kap 22:Forflytninger og besvare arbejdsspørgsmålene dertil

 

SSA:

K3 (begynder)

 

SSH:

K6 (begynder)

1/5

4L, ANH

Intro til bøger + litteraturliste til hovedforløbet

kap. 2: Kommunikation

Nonverbal/verbal kommunikation
Aktiv lytning
Perspektivskifte som metode
Spørgeteknik
Konflikttrappen og konfliktnedtrappende kommunikation

kap. 3: Samarbejde
Hvad kendetegner et godt samarbejde?

Læs om metoden: "Girafsprog" (fil ligger under kap. 2 Kommunikation.

 

6/5

4L, LOF

Sygepleje

Kap. 12

 

Onsdag d.8.5.

4 lek

Louise (LK)

 

Ergonomi og forflytninger

Nøgleord:

Ergonomi
Egenomsorg
Ergonomiske principper
Forflytninger
Forflytningspyramiden
Naturligt bevægemønster
Naturens kræfter
Hjælpemidler

 

Vi skal i sengestuen, så tilpas påklædningen så vi kan arbejde ved sengekanten.

 

SSA:

K3 (begynder)

 

SSH:

K6 (begynder)

16/5

4L + 2L + 2L

Sosufag + kontaktlærertid+ sosusund
ANH + LOF

VI MØDES I LOKALE 2 KL. 8.15

Tur ud af huset i Herning - det bliver så hyggeligt. image.png

HUSK : Solcreme, godt med drikkevarer og gode sko at gå i (ca. 2x2km).

Vi sørger for frokost ca. kl. 12:)

I behøver ingen computer idag:).

 

Før vi går "ud i det blå"

Forberedelse til imorgen fredag vil blive præsenteret. Dine refleksioner medbringes imorgen.

 

 

17/5

4L, LOF

Repetition - Anne-opgaven med egne refleksioner præsenteres (som du har forberedt til idag udfra Lones spørgsmål)

 Som forberedelse skriver du dine refleksioner ned til din Anne-opgave

 

21/5

4 lektioner

Louise (LK)

 

Velfærdsteknologi 

Nøgleord:

Hjælpemidler

Funktionsevne

Velfærdsteknologiens betydning for borger og for fagperson

Digitale hjælpemidler

Læs Kap 23: Velfærdsteknologi og lav de dertilhørende arbejdsspørgsmål

 

 

22/5

4L, ANH+LOF

 

OPSAMLING REPETITION

Arbejde med teori og metoder - kobles på praksis

INFORMATION OM EKSAMENSPROCESSEN

Skimme SOSU-bogen for teori og metoder.

Skriv gerne ned og medbring

23/5

 

Forløb for afsluttende eksamen starter nu...

Se program under "Eksamen"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 lektioner

 

 

 

4 lektioner

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8 sosu fagstimer

4 sosu fagstimer + 4 studieværk timer

4 studieværk timer

4 studieværk timer

 

Palliation, ser særskilt fagbrik for dette (Livets afslutning)

 

 

8 lektioner 

4 lektioner 

8 lektioner 

8 lektioner 

4 lektioner 

Eksamens-opgave

 

 

8 lektioner 

4 lektioner 

Forberedelsesdage på skolen

 

 

Forberedelsesdag til eksamen hjemme

 

 

Eksamen

 

 

Afslutning

 

 

I alt: 196 lektioner

(+ 56 til afsluttende uger)

 


 
Overgangskrav forud for SOSU hobedforløb:

SSA SSH

Eleven skal tilegne sig følgende 8 kompetencer på begynderniveau:

1) Eleven kan i kendte situationer yde omsorg, sygepleje og praktisk hjælp til borgere med fysisk eller psykisk funktionsnedsættelse ud fra enkle etiske refleksioner over borgerens selvbestemmelsesret, intimsfære og blufærdighed.

2)Eleven kan medvirke til at igangsætte enkle sundhedsfremmende og sygdomsforebyggende aktiviteter, samt reflektere over kost og motions betydning for livskvalitet, fysisk, psykisk og social sundhed for en udvalgt målgruppe.             

3) Eleven kan i kendte situationer redegøre for ergonomiske principper, regler om sikkerhed og arbejdsmiljø, samt deltage i forflytninger med og uden velfærdsteknologiske hjælpemidler, samt i enkle situationer reflektere over egenomsorg i jobudøvelsen.                                                                

4) Eleven kan redegøre for social- og sundhedsvæsnets opbygning og social- og sundhedsassistentens rolle, samt gengive de mest almindelige rettigheder og pligter som fagperson.

5) Eleven kan gengive fysiske, mikrobiologiske og kemiske faktorer, der påvirker hygiejnen, herunder temperatur, eksponentiel vækst samt syre- og basebalance        

6) Eleven kan medvirke til sammensætning af kost til målgruppen ud fra statistik og udregning af energibehov og -forbrug, under hensynstagen til målgruppens behov for vitaminer og næringsstoffer.                                                             

7) Eleven kan gengive udvalgte kemiske stoffers opbygning og egenskaber og deres betydning for kemikaliesikkerheden.                                                    

8) Eleven kan i enkle situationer vejlede og inddrage borgeren i at opnå digital kontakt til offentlige myndigheder med fokus på beskyttelse af borgerens digitale data.                                                                                                    

Eleven skal tilegne sig følgende 6 kompetencer på rutineret niveau:          

1) Eleven kan redegøre for kroppens opbygning, organsystemer og basale funktioner, samt videregive observationer og handle fagligt relevant på hyppigst forekommende livsstilsrelaterede sygdomme og de hyppigst forekommende symptomer på demens i kendte situationer.

2)Eleven kan i kendte situationer indgå i relationer, samt understøtte rehabilitering, guidning og vejledning af borgeren til mestring af eget liv samt inddrage enkle faktorer, der fremmer og hæmmer motivationen for egenomsorg.                                   

3) Eleven kan i kendte situationer varetage afbrydelse af smitteveje og reflektere over enkle måder at overholde hygiejniske retningslinjer.      

4) Eleven kan i kendte situationer indgå i samarbejdet med tværprofessionelle samarbejdspartnere og anvende udvalgte metoder til kommunikation med borgere, pårørende og professionelle for at forebygge vold og konflikter.

5) Eleven kan deltage i enkel faglig kommunikation og anvende sundhedsfaglige begreber og på baggrund af observationer i kendte situationer indgå i faglig dokumentation i digitale kommunikations- og dokumentationssystemer.    

6) Eleven kan udvise empati for målgruppen og reflektere over enkle etiske dilemmaer i jobudøvelsen.                                                                     

Eleven skal tilegne sig følgende 11 kompetencer på begynderniveau:                               

1) Eleven kan i kendte situationer yde omsorg, pleje og praktisk hjælp til borgere med fysisk eller psykisk funktionsnedsættelse ud fra enkle etiske refleksioner over borgerens selvbestemmelsesret, intimsfære og blufærdighed.                                      

2) Eleven kan i kendte situationer medvirke til at skabe relationer, samt understøtte rehabilitering, guidning og vejledning af borgeren til mestring af eget liv, samt inddrage enkle faktorer, der fremmer og hæmmer motivationen for egenomsorg.           

3) Eleven kan gengive kroppens opbygning, organsystemer og basale funktioner, samt i kendte situationer videregive observationer og handle fagligt relevant på livsstilsrelaterede sygdomme og de hyppigst forekommende symptomer på demens.   

4) Eleven kan i kendte situationer medvirke til at afbryde smitteveje og reflektere over enkle måder at overholde hygiejniske retningslinjer.                    

5) Eleven kan medvirke til at igangsætte enkle sundhedsfremmende og sygdomsforebyggende aktiviteter, samt reflektere over kost og motions betydning for livskvalitet, fysisk, psykisk og social sundhed for en udvalgt målgruppe.                     

6) Eleven kan i kendte situationer redegøre for ergonomiske principper, regler om sikkerhed og arbejdsmiljø, samt deltage i forflytninger med og uden velfærdsteknologiske hjælpemidler, samt i enkle situationer reflektere over egenomsorg i jobudøvelsen.                                                                

7) Eleven kan i kendte situationer medvirke i samarbejdet med professionelle samarbejdspartnere og anvende udvalgte metoder til kommunikation med borgere, pårørende og professionelle for at forebygge vold og konflikter.

8) Eleven kan deltage i enkel faglig kommunikation, samt anvende sundhedsfaglige begreber og på baggrund af observationer i kendte situationer medvirke ved faglig dokumentation i digitale kommunikations- og dokumentationssystemer.   

9) Eleven kan redegøre for social- og sundhedsvæsnets opbygning og social- og sundhedshjælperens rolle, samt gengive de mest almindelige rettigheder og pligter som fagperson.

10) Eleven kan i enkle situationer vejlede borgeren i at opnå digital kontakt til offentlige myndigheder med fokus på beskyttelse af borgerens digitale data.                                                                             

11) Eleven kan udvise empati for målgruppen og reflektere over enkle etiske dilemmaer i jobudøvelsen.

 

Oversigt over fag:

Oversigt over fag
Dato Nærmere oplysninger Forfalder